Adwokat od rozwodów z Katowic — z urzędu czy prywatnie?

Adwokat od rozwodów z Katowic — z urzędu czy prywatnie?

Zakończenie małżeństwa, bez względu na staż pożycia oraz powód rozstania, jest trudnym procesem, dotykającym zarówno rozwodzących się partnerów, jak i pozostałych członków rodziny. Obie strony mają możliwość skorzystania ze wsparcia adwokata — przydzielanego z urzędu lub zatrudnianego we własnym zakresie. Sprawdź, która opcja jest lepszym rozwiązaniem.

Komu należy się adwokat z urzędu?

Na początku warto podkreślić, że w celu uzyskania urzędowego wsparcia prawnika podczas rozprawy sądowej klient musi spełnić określone warunki. Nie jest to więc opcja dla każdego. Przede wszystkim należy złożyć stosowny dokument z prośbą o zwolnienie z kosztów sądowych (częściowo lub w całości) wraz z wnioskiem o przydzielenie pełnomocnika z urzędu. Niestety przy takiej formie współpracy prawnik nie zawsze angażuje się w pełni w prowadzoną sprawę. 

Zupełnie inaczej wygląda zatrudnienie przedstawiciela prywatnej kancelarii prawnej. W Katowicach adwokat od rozwodów wybierany przez klienta uczestniczy we wszystkim etapach rozprawy, łącznie z przygotowaniem pozwu rozwodowego, przygotowaniem świadków do przesłuchania przez sąd czy organizacją negocjacji małżeńskich.

Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?

Decydując się na współpracę z kancelarią adwokacką klient może liczyć na pełne wsparcie oraz cenne wskazówki dotyczące przebiegu sprawy rozwodowej. Warto wcześniej dokładnie określić wszelkie oczekiwania względem drugiej strony na temat m.in. podziału wspólnego majątku, wysokości alimentów (wraz z udokumentowaniem dochodów czy aktywów małżonka) oraz sprawowania opieki nad dziećmi. Kluczowe jest też zadecydowanie o rodzaju rozwodu, tj. bez lub z orzeczeniem o winie.

Dlaczego warto wziąć udział w mediacjach przedrozwodowych?

Prywatny adwokat doradza klientowi już od momentu przygotowywania pozwu rozwodowego i często proponuje organizację spotkania z dotychczasowym partnerem w celu ustalenia najważniejszych warunków rozstania. Mediacje zawsze odbywają się w obecności prawników, a wszelkie uzgodnienia są spisywane i następnie przedstawiane w sądzie.