Łupież u kota – jakie są jego najczęstsze przyczyny i objawy?

Łupież u kota – jakie są jego najczęstsze przyczyny i objawy?

Posiadając zwierzaka, każdy właściciel z troską kontroluje jego zdrowie i kondycję. Wnikliwa obserwacja pozwala na szybkie dostrzeżenie niepokojących objawów i wdrożenie ewentualnego leczenia. Nie inaczej jest w przypadku kotów, które mają swoje specyficzne problemy –  jednym z nich jest łupież. Poznaj najczęstsze symptomy i sposoby zapobiegania jego powstawaniu!

Najczęstsze przyczyny tej niepokojącej dolegliwości

Wśród często wymienianych przez weterynarzy powodów wywołujących łupież u kota należy wymienić:

  • nieprawidłową dietę – słabej jakości karma, zawierająca małe ilości białka, aminokwasów i cennych składników mineralnych, przyczynia się do pogorszenia stanu sierści i skóry, a stąd już tylko krok do nieestetycznych zmian i nadmiernego łuszczenia;
  • kiepskie warunki życia – chodzi tu głównie o temperaturę i wilgotność. Zbyt ciepłe i suche powietrze nie wpływa dobrze na kondycję futerka;
  • odwodnienie – jeśli zwierzak mało pije, jego skóra jest przesuszona i skłonna do nadmiernego złuszczania naskórka;
  • otyłość – a to dlatego, że zbyt duża masa ciała utrudnia czworonogowi samodzielną pielęgnację sierści;
  • stres i niepokój – zwierzęta żyjące w takich warunkach cechują się obniżoną kondycją fizyczną i występowaniem różnych dolegliwości czy schorzeń, w tym także zmian skórnych.

Każdy właściciel, który zauważy u swojego pupila niepokojące objawy, powinien zasięgnąć porady specjalisty i wyeliminować wspomniane, potencjalne przyczyny. Warto sprawdzić też, czy czworonożny przyjaciel nie cierpi na alergię, czy nie nabawił się grzybicy, a także, czy nie zmaga się z niewydolnością nerek lub nieprawidłowym działaniem tarczycy.

Jak leczyć problemy skórne u swojego kociego przyjaciela?

Podstawowym narzędziem są starannie dobrane kosmetyki zawierające precyzyjnie skomponowane składniki pielęgnacyjne. Oczywiście warto też dotrzeć do przyczyn problemu i postarać się je jak najszybciej wyeliminować, aby wyleczone schorzenie nie wracało. Troska o odpowiednio zbilansowaną dietę, nawodnienie i zapewnienie dobrych warunków życia sprawią, że zwierzak nie tylko będzie szczęśliwy, lecz także odwdzięczy się zdrowiem i pięknym wyglądem sierści. Właśnie dlatego warto dbać o swojego pupila i regularnie sprawdzać stan jego skóry – szybkie reagowanie pozwoli natychmiast uporać się z nieestetycznymi zmianami.